You are currently viewing Disa vende nga Game of Thrones qe realisht egzistojne

Disa vende nga Game of Thrones qe realisht egzistojne

Jeni fans i Game of Thrones? Ateher jeni ne vendin e duhur per te pare disa nga vendet e xhirimit qe egzistojne realisht. Bota fiktive e Westeros dhe Essos eshte e perbere nga disa vende rreth e rrotull botes qe nga Irlanda e veriut e deri ne Kroaci.

Pjesa me e bukur eshte se mund ti vizitoni vet keto vende. Me poshte mund te shikoni kush jane keto vende bashk me pjese video nga seriali.

Winterfell

Doune Castle ne Skoci

Doune Castle by Buster Brown on 500px.com

 

Castle Ward ne Irland te Veriut

Castle Ward, Ireland by Maaike Annegarn on 500px.com


Castle Ward by Jase Wickham on 500px.com

Tollymore Forest ne Irland te Veriut

Tollymore Evening by Stephen Emerson on 500px.com

 

Ketu eshte aty ku Starks gjeten ujqerit e tyre te vegjel.

Audley’s Castle and Woods ne Irland te Veriut

Winter is Coming by Greg Swail on 500px.com
Ketu eshte ku ushtria e Stark ngriti kampin e tyre.


Tower of Joy

Castillo de Zafra ne Guadalajara, Meksik

Flashback qe tregojn disa nga misteret e personazheve u xhiruan ketu.

The impregnable tower. by Fernando Juberías on 500px.com


juego de tronos by victoria Lozano on 500px.com

Kingsroad

The Dark Hedges ne Ballymoney, Irland e Veriut

ѱ dark hedges by Andy Lee on 500px.com

 

The Kingsroad (Rruga e mbretit) pershkruhet si nje nga rruget me te gjata ne Shtat Mbreterite por ne realitet eshte Dark Hedges ne Irland kete pjes mund ta kujtoni nga skena ku Arya Stark dhe Gendry shkojne per ne veri tek muri.


The Dark Hedges | Northern Ireland by James Pion on 500px.com

King’s Landing

Dubrovnik, Kroaci

D U B R O V N I K by Emir Terovic on 500px.com
kroaci

Te gjitha skenat e King’s Landing kryeqytetit te Shtate Mbreterive jane xhiruar ne Dubronik, Kroaci

...king


Iron Islands

Ballintoy Harbour ne Irland te Veriut

Ballintoy Harbour by John Taggart on 500px.com

Te gjitha skenat me Theon, Asha, Euron, dhe House Greyjoy ne Iron Islands jane filmuar ne Ballintoy Harbour, Irland.

Dorne

Sevilje, Spanje

Seville Alcázar Garden by Lucy Liu on 500px.com

Te gjitha skenat e House Martell dhe Sandsnakes in Dorne jane xhiruar ne Sevilje, Spanje.


The Eyrie in the Vale of Arryn

Meteora, Greqi

Meteora by Olga Sh on 500px.com

The Eyrie, qe komandohet nga House Arryn eshte xhiruar ne Meteora ne Greqi. Ne film i jane shtuar efekte speciale per ta bere vendin me dramatike.

Sacred by Veselin Atanasov on 500px.com

 

Shume skena te bukura jane xhiruar ne kete vend duke perfshire burgosjen e Tyrion Lannister ne Sky Cells plus jetesa nen regjimin e Lysa Arryn e Sansa Stark dhe Petyr Baelish kur jane ne arrati.


The Wall dhe Land Beyond The Wall

Svínafellsjökull Glacier ne Island

 

Glacial Spur by Michael Blanchette on 500px.com

Te gjitha aventurat te Muri dhe Pertej Murit me rojet e Night’s Watch dhe te gjitha aventurat e Jon Snow jane xhiruar ne Island.


World Of Ice by Rainer Mirau on 500px.com

 

Parku Kombetar Þingvellir, Island

Þingvellir Nationalpark Skjaldbreiður by Stefan R. on 500px.com


Thingvellir by Mark Mikkelsen on 500px.com

 

Liqeni Mývatn

 

Mývatn by Leo on 500px.com

Dragonstone (skena ku Melisandre djeg Shtat Zotet)

Downhill Beach, Irland e Veriut

 

Mussenden Temple in sunlight by Oisin Patenall on 500px.com

 


Dasma Dothraki ne Essos

Azure Window ne Malte

 

Azure Window, Island of Gozo, Malta by Yue Cen on 500px.com

Kur prezantohemi per here te pare me Daenerys Targaryen gjate serialit eshte gjate dasmes se saj me Dothraki Khal Drogo. Kjo skene eshte xhiruar ne Malte.

Slaver’s Bay (Mereen)

Essaouira, Marok

 

Peñíscola, Spanje

Disa nga aventurat e Tyrion ne Meereen jane xhiruar ne keshtjelle e Peñíscola ne Spanje.

 

Keto ishini disa nga sheshet e xhirimit te Game of Thrones neper bote!