You are currently viewing Serialet më të bukur në 2020

Serialet më të bukur në 2020

Në këto momente kur të gjithë jemi në shtëpi të izoluar për shkak të pandemis që ka prekur gjithë botën dhe me shumë kohë të lirë që s’dim si ta kalojmë ku ka më mirë se një list serialesh që kanë vlerësimin maksimal të audiencës dhe që unë mendoj se ja vlejnë për tu parë dhe për të shtyrë mërzin e këtyre diteve.

Serialet nuk janë në ndonjë renditje të veçantë që e bënë njërin më të mirë se tjetri thjesht kam zgjedhur zhanera të ndryshëm për të gjitha preferencat.

Westworld (2016 – Vazhdon)

Fantashkencë, Dramë, Aksion

Vlerësimi IMDb: 8.7/10

Në një park argëtues futuristik me temë perëndimore, Westworld, vizitorët ndërveprojnë me robot autonom. Por çdo gje kthehet në ferr kur robotët fillojnë të mos funksionojnë mire.

The Good Place (2016 – 2020)

Komedi

Vlerësimi IMDb: 8.2/10

Eleanor, një agjente shitjesh që ka vdekur e cila jetoi një jetë të korruptuar moralisht, e gjen veten gabimisht në një tip parajse në qiell dhe përpiqet të fshehë të kaluarën e saj në mënyrë që të qëndrojë atje.

The Mandalorian (2019 – Vazhdon)

Fantashkencë, Aksion

Vlerësimi IMDb: 8.7/10

Një luftëtar i vetmuar ndjek rrugën e tij drejt kufijve të jashtëm të galaktikës, larg nga autoriteti i Republikës së Re.

The Magicians (2015 – 2020)

Fantazi, Dramë, Mister

Vlerësimi IMDb: 7.6/10

Kur Quentin regjistrohet në Brakebills, një shkollë sekrete për magjistarët, ai mëson se bota e fantazisë për të cilën lexoi si fëmijë është e vërtetë dhe është bërë një kërcënim për njerëzimin.

The Witcher (2019 – Vazhdon)

Fantazi, Aksion

Vlerësimi IMDb: 8.3/10

Geralt, një gjahtar përbindëshash, lufton të gjejë vendin e tij në një botë në të cilën njerëzit shpesh dëshmojnë se janë më të këqij se kafshët.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (2020)

Dokumentar

Vlerësimi IMDb: 7.8/10

Një eksplorim në shumimin e tigrave dhe prapaskena të çuditshme, të populluar nga karaktere eksentrike.

Castlevania (2017 – Vazhdon)

Horror, Fantazi, Anime

Vlerësimi IMDb: 8.2/10

Frymëzuar nga seria popullore e lojërave, kjo seri anime është një fantazi e errët mesjetare. Pason anëtarin e fundit të mbijetuar të klanit të poshtëruar Belmont, Trevor Belmont, duke u përpjekur të shpëtojë Evropën Lindore nga zhdukja në duart e Vlad Dracula Tepes. Ndërsa Dracula dhe legjioni i tij i vampirëve përgatiten për të shfarrosur njerëzimit, Belmont nuk është më vetëm, dhe ai dhe shokët e tij garojnë për të gjetur një mënyrë për të shpëtuar njerëzimin nga Drakula i mërzitur nga pikëllimi.

Chernobyl (2019)

Dramë, Histori

Vlerësimi IMDb: 9.4/10

Në prill të vitit 1986, qyteti i Çernobilit në Bashkimin Sovjetik vuan një nga katastrofat më të këqija bërthamore në historinë e njerëzimit. Si pasojë, shumë heronj e vënë jetën e tyre në linjë për të shpëtuar Evropën.

Watchmen (2019 – Vazhdon)

Fantazi, Aksion, Dramë

Vlerësimi IMDb: 8.1/10

Kur vigjilentët e maskuar trajtohen si kriminelë nga agjensitë qeveritare, disa bashkohen së bashku për të filluar një kryengritje, ndërsa të tjerët synojnë ta ndalojnë atë përpara se të kthehet në kaos.

Young Sheldon (2017 – Vazhdon)

Komedi

Vlerësimi IMDb: 7.4/10

Sheldon Cooper, një gjeni i vertet është promovuar katër klasë. Ndërkohë, ai lufton të përshtatet me familjen e tij jo intelektuale nga Teksasi

Narcos (2015 – 2017) vazhdon me Narcos Mexico (2018 – Vazhdon)

Dramë

Vlerësimi IMDb: 8.8/10

Rritja e tregtisë së kokainës në Kolumbi dhe rrëfimet e jetës reale të baronëve të droges të viteve ’80 në këtë seri origjinale të papërpunuar. Gjithashtu të detajuara janë veprimet e ndërmarra nga forcat e ligjit pasi ato luftojnë në luftë kundër drogës, duke synuar figura famëkeqe dhe të fuqishme që përfshijnë mbretin e drogës Pablo Escobar. Ndërsa bëhen përpjekje për të kontrolluar kokainën, një nga mallrat më të vlefshëm në botë, shumë entitete të përfshira – juridike, politike, policore, ushtarake dhe civile – e gjejnë veten në konflikt.

His Dark Materials (2019 – Vazhdon)

Mister, Fantazi, Aventurë

Vlerësimi IMDb: 7.9/10

Lyra, një jetime nga një botë alternative, qëndron me studiuesit në një kolegj në Oksford. Gjatë një përpjekje për të gjetur mikun e saj të humbur, ajo zbulon një sekret që përfshin disa rrëmbime.

The Morning Show (2019 – Vazhdon)

Dramë

Vlerësimi IMDb: 8.4/10

Një vështrim në jetën e njerëzve që ndihmojnë Amerikën të zgjohet në mëngjes, duke eksploruar sfidat unike me të cilat përballen burrat dhe gratë që kryejnë këtë ritual të përditshëm në televizion.